יום שישי, 6 בדצמבר 2013

מיעקב ישראל

לבני משפחתנו, חברותינו וחברינו היקרים,
המעבר  בין הפסוקים  בראשית מה, כז, ל-מה, כח הוא מעניין ביותר: 
(כז) וַיְדַבְּרוּ אֵלָיו אֵת כָּל דִּבְרֵי יוֹסֵף אֲשֶׁר דִּבֶּר אֲלֵהֶם וַיַּרְא אֶת הָעֲגָלוֹת אֲשֶׁר שָׁלַח יוֹסֵף לָשֵׂאת אֹתוֹ וַתְּחִי רוּחַ יַעֲקֹב אֲבִיהֶם
(כח) וַיֹּאמֶר יִשְׂרָאֵל רַב עוֹד יוֹסֵף בְּנִי חָי אֵלְכָה וְאֶרְאֶנּוּ בְּטֶרֶם אָמוּת.
 אחרי ש"רוח יעקב" קמה לתחיה מחדש, הוא נהיה שוב "ישראל". הפעם הראשונה בה הוא נקרא ישראל  היתה כאשר ניצח את "שרו של עשיו", דהיינו ה"שדים" הפנימיים שלו שכללו רגשי אשמה ואיבה. ואלי גם כאן הרוח קמה לתחיה כאשר היא גובר על רגשות האבל והאשמה שלו, אחרי ששלח את יוסף אל אחיו, ביודעו  את שנאתם אליו.
ואולי, יש בכל אחד מאיתנו "יעקב" פנימי, המכיל שדים של חרדה ורגשי אשם והאתגר העומד לפתחנו הוא להשתנות ולהיות "ישראל", על ידי התגברות על הדים הפנימיים שבתוכנו ולפגוש את העולם עם כוח ואמונה
שבת שלום לכולכם
פנחס, ציפי ומשפחתםDear Family and Friends,
There is an interesting transition between Bereishit 45, 27 and 45, 28:
27. And they told him all the words of Joseph, which he had said untthem; and when he saw the wagons which Joseph had sent to carry him, the spirit of Jacob their father revived.
28 And Israel said: 'It is enough; Joseph my son is yet alive; I will go and see him before I die.

After the spirit of Jacob has revived, he becomes Israel again; the first time he is called Israel is after overcoming Esav's spirit or inner ghosts ,maybe  connected to his guilt feelings and projection of hostility. Maybe here again his spirit revives after he overcomes his grief and guilt feelings, after he sent Joseph to meet his brothers, knowing how much they hated him.
Maybe each of us has some of Yaacov in himself, with his inner ghosts of anxiety and  guilt feelings and the challenge is to become Israel, after overcoming and mastering these inner ghosts and approach the world with strength and faith.
Shabbat Shalom to all,
Pinchas, Tzippie and Family

אין תגובות: