יום שישי, 27 במאי 2016

בר כוזיבא ורבי שמעון בר יוחאי - Bar Kochva and Rabbi Shimon Bar Yochai

בני משפחתנו, חברותינו וחברינו היקרים,
אתמול היה ל"ג בעומר. היום  הזה נחל הצלחה רבה בחברה הישראלית,זכה ליום חופש במערכת החינוך ובלילה שלפני כן, נהרו רבים לקברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון וכל הארץ הפכה למדורה אחת גדולה.
שני נרטיבים מתחרים על היום הזה; הציונות החילונית ראתה בבר כוכבא גיבור; חלקים בציבור הדתי והחרדי מאדירים ביום זה את דמותו של התנא רבי שמעון בר יוחאי, מתלמידי רבי עקיבא. התלמוד מספר לנו מצד אחד שרבי עקיבא חשב שאותו שמעון בר כוזיבא הוא משיח וקרא עליו "דרך כוכב מיעקב", אך בעניין הזה,כמו רבים אחריו, רבי עקיבא טעה.בתלמוד הירושלמי מתארים את אלימותו הבריונית ורואים בו את רוצחו של רבי אלעזר המודעי.
רבי שמעון בר יוחאי מתואר בתלמוד כאדם בעל עקרונות שבילה 13 שנים מחייו במערה יחד עם בנו. טבעי היה אם כן שהפך לדמות הראשית של ספר הזהר ולפי המסורת, מחברו.
נראה לי ששני הנרטיבים , המיליטריסטי והמיסטי-משיחי חוגגים כאן בחברתנו. המסוכן ביותר הוא השילוב של שני נרטיבים אלו העלולים להבעיר את הארץ במדורה אחת גדולה. טוב שבפרשה שנקרא מחר "אם בחוקותי תלכו", הברכה היא ש"חרב לא תעבור בארצכם"  וחכמים מפרשים (תורת כהנים): אפילו חרב של שלום (כלומר מלחמה בין עמים אחרים שעוברים דרככם) והרמב"ם כותב: שנאמר "וחרב, לא תעבור בארצכם" (ויקרא כו,ו), מכלל שראיית המלחמה צרה.
שבת שלום לכולכם
פנחס, ציפי ומשפחתם
הפעם, במקום פרחים: 2 שירים- על רבי שמעון בר יוחאי,ועל בר כוכבא.
This time, instead of flowers: 2 songs, on Rabbi Shim'on Bar Yochai and Bar Kochva:
                       https://www.youtube.com/watch?v=5_1phVtiVVQ
We are between Lag Baomer and "Yom Yerushalayim.
Two figures are related to Lag Ba'omer; Bar Kochva and R. Shimon Bar Yochai.Both had Messianic connotations. Bar Kochva believed he could overcome the Roman empire and R. Akiva believed he was the Messiah, but… was wrong.
R.Shimon bar Yochai had to hide in a cave, since he thought that it was necessary to criticize the Roman civilization openly and after leaving the cave after 12 years, wasn't able to accept a non-redempted world.The annexation of the Old City of Jerusalem aroused in many people Messianic aspirations; let us hope that our return to Israel and Jerusalem will enable us to build a Society based on Justice, Peace and Human Dignity for all its inhabitants.
Shabbat Shalom to all
Pinchas, Tzippie and Family


-- 
פשבן

אין תגובות: